Jak dbać o materac na łóżko?

materac łóżkowy

Zarówno w domach prywatnych, jak i w obiektach hotelowych pielęgnacja materaców, na których się śpi, jest bardzo istotna. Dzięki odpowiednim zabiegom możemy zwiększyć komfort snu, zapewnić świeżość tkaniny i nie dopuścić do namnażania się szkodliwych bakterii oraz pleśni.

Czynności pielęgnacyjne

Każdego ranka po wstaniu warto przez dłuższą chwilę nie przykrywać niczym materaca, aby umożliwić jego swobodne przewietrzenie i ochłodzenie się. Dopiero po kilkunastu minutach nakrywamy go narzutą lub innego typu przykryciem, które ma stanowić ochronę przed brudem i kurzem.

Materac może bardzo łatwo odkształcać się, jeśli śpi się na nim cały czas w tym samym miejscu, dlatego dobrym sposobem na zapobiegnięcie pojawianiu się wgłębień jest jego odwracanie co kilka tygodni – przodem do tyłu albo nawet górą do dołu, jeśli to model dwustronny.

Dodatkowo dwa razy w roku zaleca się dokładne oczyszczanie materaca za pomocą specjalnego odkurzacza z filtrem, który usunie kurz wraz z roztoczami.

Odpowiedni stelaż

Ważnym elementem, na którym kładziemy materac, jest stelaż, który powinien zapewnić odpowiednią wentylację i cyrkulację powietrza, aby nie dopuścić do powstawania zawilgoceń i w związku z tym rozwijania się niebezpiecznej pleśni. Z tych względów niedobrym pomysłem jest położenie materaca bezpośrednio na podłodze, bo prowadzi to do jego odkształcania się, a także gromadzenia kurzu i nie pozwala na odprowadzenie powstającej wilgoci.

Ochraniacz

Dobrym rozwiązaniem pozwalającym na zachowanie na dłużej świeżości i dobrego wyglądu materaca jest zastosowanie ochraniacza. Zatrzymuje on brud i wilgoć, a wykonany jest z materiału bardzo łatwego do utrzymania w czystości. Ochraniacz na materac najlepiej prać za każdym razem, gdy wymieniamy pościel.