Jak wybrać narzutę na łóżko – rady

narzuta na łóżko

Jednym z ważniejszych elementów dekoracyjnych w pokoju hotelowym jest narzuta na łóżko, dlatego warto, dobrać ją w taki sposób, by pasowała do całości wystroju. Wśród szerokiej oferty możemy znaleźć narzuty zakrywające całość pościeli, a także szale, które można w estetyczny sposób udrapować na łóżku, aby stanowiły jego niebanalną ozdobę.

Poniżej przedstawiamy główne wytyczne, którymi warto się kierować podczas wybierania nowej narzuty:

– Materiał, z którego została wykonana, powinien być wysokiej jakości, aby nie niszczył się szybko mimo częstego czyszczenia i prania w wysokich temperaturach. Do wyboru mamy tkaniny bawełniane, akrylowe lub satynowe, pamiętajmy jednak, że te ostatnie są bardzo śliskie i mogą łatwo zsuwać się z łóżka, szczególnie jeśli często siedzi się na nim podczas dnia. Zwróćmy uwagę również na wykończenia i lamówki, czy są na tyle solidne, że nie będą się szybko strzępić albo odrywać.

– Grubość narzuty – dostępne są zarówno cienkie pledy z pojedynczej tkaniny bez żadnych podszewek, jak i pikowane, wypełnione dodatkową włókniną.

– Kolorystykę narzuty warto dobrać do wyglądu i charakteru całego wnętrza, aby tworzyła z nim spójną estetycznie i kolorystycznie całość – dopełniała go barwnie albo była interesującym elementem kontrastowym. Może być to zarówno nakrycie jednokolorowe, jak i pokryte różnymi deseniami.

– Po wybraniu najbardziej odpowiadającej nam narzuty ważne jest ustalenie jej optymalnej wielkości. Jeśli ma ona sięgać do podłogi, to mierzymy długość i szerokość łóżka oraz wysokość od podłogi do górnej powierzchni materaca, do tego dodajemy jeszcze kilka centymetrów zapasu na pościel. Jeśli natomiast chcemy zakładać narzutę pod materac, to istotne są wszystkie trzy jego wymiary.