Rodzaje tkanin na firanki

firanki materiał

Jednym z elementów często stosowanych do ozdoby okien zarówno w mieszkaniach prywatnych, jak i w hotelach lub pensjonatach są firanki. Najczęściej są one dostępne w wielu odcieniach bieli lub kolorach do niej zbliżonych. Zależnie od tkaniny, z której zostały wykonane, mogą przepuszczać różną ilość światła, układać się w rozmaity sposób oraz wymagać prasowania przed rozwieszeniem lub obywać się bez niego.

Popularne tkaniny wybierane na firanki to przede wszystkim:

– Żakard, który wyróżnia się dużą trwałością i wytrzymałością, a także bogatym wzornictwem. Z bliska jego splot wygląda jak drobna siateczka, dzięki czemu bardzo dobrze przepuszcza światło i jednocześnie skutecznie chroni przed zajrzeniem do pomieszczenia z zewnątrz. Dodatkowo firanki żakardowe są łatwe w konserwacji, ponieważ wystarczy je prać w niskiej temperaturze i nie wymagają prasowania – wystarczy je rozwiesić w oknie, gdy są jeszcze wilgotne. Mają jednak jedną wadę, która polega na łatwym zbieraniu kurzu i dlatego wymagają częstego prania.

– Markizeta to materiał cieszący się dużą popularnością, ponieważ ta tkanina, podobnie jak żakard, nie wymaga prasowania, jest łatwa w układaniu i wygląda bardzo elegancko. Zależnie od tego jak gęsty jej splot wybierzemy, będzie przepuszczała więcej lub mniej światła.

– Organza, czyli organtyna, to tkanina wyróżniająca się bardzo efektownym wyglądem, może być zarówno gładka, jak i haftowana bądź drukowana we wzory. Jest błyszcząca i przejrzysta, dzięki czemu przepuszcza dużo światła słonecznego.

– Woal, który jest tkaniną bardzo dobrze się układającą, ale niezbyt przejrzystą, dzięki czemu można go stosować w oknach, które są mocno nasłonecznione. Znakomicie nadaje się do fantazyjnych upięć i drapowań okiennych, można go również łączyć aranżacyjnie z organtyną lub innymi tkaninami.