Do przesłaniania i dekoracji okien hotelowych można używać wielu różnych tkanin. Wybór konkretnej zależy przede wszystkim od tego, czy zasłony mają mieć funkcję zaciemniającą, czy wystarczy, jeśli będą dekorować okno i tylko lekko je przesłaniać, bo zamontowano w nim również rolety czy żaluzje znakomicie chroniące przed słońcem i wścibskimi spojrzeniami z zewnątrz.
Tkaniny zasłonowe
Tkaniny, z których powstają zasłony, to przede wszystkim naturalna bawełna, len, wełna i jedwab, które mogą być jednokolorowe i gładkie albo też drukowane w rozmaite wzory lub nawet haftowane. W hotelach często stosuje się również materiały syntetyczne (poliestrowe), które wyróżniają się dekoracyjnym wyglądem, ładnie się układają, nie wymagają prasowania, a dodatkowo łatwo je utrzymać w czystości. Oprócz tego warto pamiętać, że ze względów bezpieczeństwa gości i pracowników zasłony przeznaczone do hoteli powinny być wykonane z tkanin trudnozapalnych.
Sposoby upinania
Obecnie poza zaczepianiem zasłon na żabkach karnisza stosuje się również wiele innych sposobów ich dekoracyjnego upinania, a dzięki temu również dekorowania okien. Można skorzystać z taśm marszczących lub plisujących, które ładnie się układają w górnej części zasłony. Inne metody to wykonanie tunelu w tkaninie, do którego wsuwa się drążek karnisza, albo doszycie szelek lub też zamocowanie na górnej krawędzi zasłony kółek z plastiku czy metalu, przez które przechodzić będzie drążek. Zależnie od wybranej metody inny będzie końcowy efekt dekoracyjny. Ważne jest przy tym, by dekoracja była łatwa do zdejmowania i ponownego upinania, bo zasłony i firanki wymagają częstego czyszczenia. Równie istotne jest także zachowanie spójności, tak aby wygląd zasłon i całej dekoracji okien był dopasowany do charakteru całości hotelowego wnętrza.